Neden Hemsire.gen.tr üyesi  olmalıyım?
   
 CV bırakmak için üye olmanız gerekmektedir.
Üye Olmak İstiyorum
     Hemşire Talep Formu


Tuğba Aygül

 DUYURULAR
Web sitemiz yeni şekliyle yayına girmiştir..istek ve önerilerinizi lütfen bizimle paylaşınız..

 ANKET 
Hastalığınız Durumunda, Tedavi Olmak İçin Hangi Kurumu Tercih Edersiniz?
 özel hastaneler
 devlet hastaneleri
 ssk hastaneleri
 diğer
 bitkisel ilaçlarla hiçbirine gitmeden

 E-BÜLTEN
 E-Bültenimize mail adresinizi ekleyerek gündemi takip edebilirsiniz.
  E-Mail
 
Köşe Yazıları
  Melek Kılıç
Anasayfa
Arkadaşına Öner
Yorum Ekle
Yazdır
  Çocuklarımızı Bulaşıcı Hastalıklardan Koruma Yolları

  Çocuklarımızı Bulaşıcı Hastalıklardan Koruma Yolları
 
Çocuğunuz diğer çocuklarla birlikte oynuyor, yiyor ve eğleniyorken paylaşılan ortam onun hayatını zenginleştirecektir.Aynı zamanda da diğer çocuklarla birlikteyken bakterilere,su çiçeği veya diğer hastalılara sebep olacak virüslere maruz kalabilir.

Hatta bu enfeksiyonların bazıları siz anne ve babalarda geçebilir.
Birçok anne ve baba yaygın olan çocuk hastalılarını geçirmiş ve bağışıklık kazanmıştır. Öte yandan bazı anne ve babalar risk altında olabilir.

Yeni bir gruba katılan tüm çocuklar,bakteri ve virüslere karşı daha duyarlı olacaktır.
Bu doğal olarak ilk 3 aydan 6 aya kadar daha çok hastalıklarla karışılacağı ihtimalini arttırır.Zamanla çocuk bu tip durumlara karşı direnç kazanacaktır.Çocuğunuzun yuvaya gidemeyecek kadar hasta olduğunda,ona evde bakım yapmak,son anda yapılan bir müdahaleden çok daha iyi bir çözüm olacaktır.

Bu dönemde karşılaşılan hastalıkların çoğunluğu virüslere bağlıdır. Tüm ailelerin bilmesi gereken bilgi ise şudur; virüsler antibiyotiklerle tedavi edilmezler tam tersine antibiyotik kullanıldığında bağışıklık sisteminin askeri olan yaralı bakteriler ölür ve virüsler bağışıklık sisteminin bir üst düzey elemanları antikorlarla ile baş başa kalıp bağışıklık sistemi tarafından yok edilirler. Hastalığın oluştuğu yerden alınan kültür ve kan tahlili ile bakteri enfeksiyonu olduğu ve bağışıklık sisteminin bu bakteri ile savaşta yetersiz kaldığı kanıtlanmadıkça 2 yaşa kadar olan dönemde antibiyotik kullanımından kaçının. 48-72 saati geçen ciddi ateş devamı veya orta kulak enfeksiyonu gibi gerekli durumlarda, kültür alma sonrası başlanmak zorunda kalınan antibiyotiği ise, sabırla doğru doz ve doğru süre (en az 7-10 gün) ile kullanmanız gerekmektedir.
Bunların dışında çocuklarımızı koruma noktasında en önemli 2 madde ise temizlik ve beslenmedir.Ayrıca Doktor danışmanlığında yapılabilecek bazı aşılar diğer bir korunma yoludur.

El yıkama alışkanlığı
Doktorlara göre bulaşıcı hastalıkları önlemenin birinci koşulu çevrede hasta kişi varsa onunla temas etmeyi önlemektir. Fakat kreşlerde ilk etapta hasta çocuğun ayrımı mümkün olmamaktadır. Bu durumda en önemli korunma temizliğe dikkat etmek, özellikle elleri yıkamak hastalıktan korumayı sağlayan önemli bir faktördür. Elleri sık sık yıkamakla bulaşıcı hastalıkların yüzde 50'si önlenebilir. Çocuklarımıza bu alışkanlığı kazandırmamız gerekmektedir.

Bol vitamin
C vitamini açısından zengin olan portakal, kivi, mandalina, greyfurt, yeşil yapraklı sebzeler ve protein ağırlıklı beslenmek koruyuculuk sağladığı gibi aynı zamanda çocuğunuzun bağışıklık sisteminide güçlendirecektir.

Aşı Uygulamaları
Eylül, ekim aylarında grip aşısı yapılması kışı hastalıklardan olabildiğince uzak geçirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca bütün bebeklik ve çocukluk çağı aşılarının tam yapılması önemlidir. Ciddi enfeksiyonlara karşı aşılı olmak son derece önemlidir. Dünyanın bir çok ülkesinde zorunlu olan aşılar, Türkiye'de zorunlu değildir. Bu durum özellikle HIB aşısı için geçerlidir; HIB aşısı, 0-4 yaş arası çocuklarda, önemli bir menenjit türünü %90 oranında önleyebilmektedir.

Ayrıca konumuzun arkasına çok sevdiğim bir yazıyı ekliyorum hepinize faydası olması dileklerimle.

Eğer bir çocuk eleştiri ile yaşarsa, Kınamayı öğrenir.
Eğer bir çocuk düşmanlıkla yaşarsa, Savaşmayı ve saldırganlığı öğrenir.
Eğer bir çocuk alayla yaşarsa, Utanmayı öğrenir.
Eğer bir çocuk utanç ve yüzkarası ile yaşarsa, Kendini suçlu hissetmeyi öğrenir.
Eğer bir çocuk hoşgörü ile yaşarsa, Sabırlı olmayı öğrenir.
Eğer bir çocuk teşvik ve onayla yaşarsa, Kendine güvenmeyi öğrenir.
Eğer bir çocuk övgü ile yaşarsa, Değer vermeyi ve takdir etmeyi öğrenir.
Eğer bir çocuk dürüstlükle yaşarsa, Doğruyu öğrenir.
Eğer bir çocuk güvence içinde yaşarsa, Sadakati ve inanmayı öğrenir.
Eğer bir çocuk onaylanmayla yaşarsa, Kendini sevmeyi öğrenir.
Eğer bir çocuk arkadaşlık içinde yaşarsa, Dünyayı sevmeyi ve dostluğu öğrenir.
 
Makele okunma sayısı : 11747
 
   
Yorumlar
Bu makaleye yorum yapılmamıştır.

Buraya tıklayarak ilk yorumu siz ekleyebilirsiniz..!

 Köşe Yazıları
   
Melek Kılıç
Çocuklarımızı Bulaşıcı Hastalıklardan Koruma Yolları
Uzm. Pedagog Belgin Temur
Dadı, Bakıcı Ve Bebek
Prof .Dr. Olcay Neyzi
Bebek Ve Çocuk Sağlığı
Tuğba Aygül
Anne Bak ‘’vapur‘’
Nesime Güzel
Kadın Sağlığı Toplumsal Cinsiyet Ve Şiddet
Filiz Şeker
Çocuk Dünyaya Geldiğinde Nelere Dikkat Edilmeli?
Asude Oflaz
Doğum Öncesi Eğitimlerin Önemi
Burada Yazmak İstermisiniz?
Burada Yazmak İstermisiniz?

Hemsire.gen.tr Damla İnsan Kaynakları Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti. ne bağlı bir sitedir. Damla İnsan Kaynakları Ltd. Şti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu, 19/04/2012 tarihli 100 sayılı izin belgesiyle faaliyet göstermektedir. 4904 sayılı Türkiye İş Kanunu gereğince iş arayanlardan menfaat sağlanması ve ücret alınması yasaktır.
İstanbul özel istihdam büroları derneği
Babysitter - Bakıcı - Bebek bakıcı - Bebek bakıcısı - Cam balkon - Çocuk bakıcısı arıyorum - Dadı rehberi - Dadınız - Çocuk bakıcısı - Danışmanlık rehberi - Danışmanlık şirketleri - Dans - İş İlanları, Eleman İlanları - Ev personeli - E-bakıcı - Evde bakım - Hamile - Hastabakıcı - Hemşire - Huzurevi - İmaj danışmanlık - Medyum- Organizasyon - Online dadı - Özel şoför - Sevgililer günü - Site ekle - Temizlikçi bayan - Temizlik - Yaşlı bakıcısı - Yatılı bakıcı - Yatılı eleman - Yatılı eleman - Yuva rehberi - Aile danışmanlığı - Doğum fotoğrafları - İstanbul temizlik şirketleri - Şengen vizesi - Otel - Tatil -